Rodzaje miodów

pszczola na kwiatku

Choć wszystkie miody są wyjątkowo pysznym i słodkim specyfikiem, to potrafią się znacznie od siebie różnić zarówno smakiem, wyglądem, oraz wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi którymi się odznaczają. Wszystko zależy od tego jakiego składnika pszczoły wykorzystały do produkcji miodu, bo nie zawsze jest to pyłek z kwiatów. Miody dzielimy na na trzy podstawowe grupy ze względu na ten aspekt:

  • nektarowe: tą grupę miodów można podzielić z kolei na dwie podgrupy: odmianowe (takie miody w których istnieje przewaga pyłków pochodzących z konkretnego kwiata) i wielokwiatowe (bez przewagi żadnego pyłku). Lipowy, rzepakowy, gryczany, akacjowy – to przykłady popularnych miodów odmianowych. W przypadku tego typu miodów nazwa pochodzi zawsze od nazwy kwiatu którego pyłek w przewadze posłużył pszczołom do wytworzenia miodu.
  • spadziowe: są to miody które powstają, jak sugeruje to ich nazwa, głownie ze spadzi. Spadź jest to ciecz która odznacza się słodkim smakiem, gęstą konsystencją i lepkością. Występuje ona na drzewach za równo tych liściastych (dąb, leszczyna czy lipa) jak i iglastych (świerk, modrzew lub jodła). Odpowiedzialne za pojawienie się spadzi są małe owady, głownie mszyce, ale nie tylko, także czerwce i miodówki.
  • nektarowo-spadziowe: czyli miód który został wyprodukowany przez pszczoły przy użyciu zarówno spadzi, jak i pyłku kwiatowego.