Pierniczki starpolskie na miodzie lipowym

dsc_0776_dxo

Jednym z ciast które najbardziej kojarzą się z Świętami Bożego Narodzenia są oczywiście pierniki. W naszym domu wyjątkowy smak i aromat pierników staropolskich zawdzięczamy użyciu do ich wypieku miodu lipowego. Jego aromat jest na tyle silny i charakterystyczny, że jest wyraźnie wyczuwalny nawet w tym tradycyjnym przysmaku. Poniżej przedstawiamy przepis z którego sami korzystamy już od wielu lat i śmiało możemy powiedzieć, że nigdy nas nie zawiódł.

Składniki piernika staropolskiego

Składniki piernika staropolskiego

Składniki:

1/2 kg miodu lipowego

2 szklanki cukru

250 gram smalcu

1 kg mąki pszennej

3 jaja

3 płaskie  łyżeczki sody oczyszczonej

1/2 szklanki mleka

1/2 łyżeczki soli

2-3 torebki przypraw korzennych

 

Smalec miód i cukier podgrzewamy na wolnym ogniu, pilnując aby nic się nie przypaliło. Czekamy aż wszystko idealnie się wymiesza, następnie zdejmujemy naczynie z ognia i schładzamy. Gdy masa będzie letnia dodajemy stopniowo jaja, mąkę, sól, przyprawy oraz roztwór z sody rozpuszczonej w zimnym mleku. Ciasto wyrabiamy ręcznie. Po wyrabianiu ciasto umieszczamy w garnku, który przykrywamy ściereczką.

Ciasto na pierniki może dojrzewać nawet do miesiąca

Ciasto na pierniki może dojrzewać nawet do miesiąca

Ciasto powinno dojrzewać od tygodnia do 3, a nawet 4 tygodni. Po tym okresie ciasto rozwałkowujemy i przy użyciu foremek wycinamy różnego rodzaju świąteczne (lub nie, w zależności od pory roku) wzory. Świeżo upieczone pierniczki są twarde, kruszeją po 2-3 dniach. W  odpowiednich warunkach można je przechowywać nawet kilka tygodni. Życzymy smacznego!

Upieczone pierniki czekają na święta

Gotowe pierniczki czekają na święta