5 zasad przechowywania miodu

Jesienna pogoda często przypomina nam o potrzebie uzupełnienia domowych zapasów miodu. W końcu to podczas jesiennej słoty tak często przygotowujemy sobie klasyczną herbatę z miodem i cytryną, która nie tylko smakuje ale także wspomaga nasz organizm w  zwalczaniu przeziębienia. Jednak aby móc się cieszyć w pełni właściwościami zdrowotnymi i smakowymi miodu należy przestrzegać kilku prostych zasad.

 

  1. Nie przegrzewaj miodu. Wbrew opinii wielu osób miód można podgrzewać, tylko trzeba robić to umiejętnie. Pszczelarze korzystają ze specjalnych podgrzewaczy z termostatem który pozwala na powolne podgrzewanie miodu w temperaturze która mu nie zaszkodzi. Podczas podgrzewania miodu w zbyt wysokiej temperaturze utraca on część enzymów, więc należy to robić kontrolując jej poziom. Zaleca się nie przekraczać granicy około 45 °C (źródła podają wartości które nieznacznie się różnią, ale ta temperatura najczęściej jest podawana jako bezpieczna). Uwaga! Dodawanie miodu do zbyt gorących napojów również niweluje jego właściwości. Najlepiej więc poczekać aż herbata czy grzaniec trochę ostygną zanim je osłodzimy naszym ulubionym smakołykiem.
  2. Miód nie lubi wilgoci. Nigdy nie zostawiaj dłużej miodu otwartego, oraz nie wkładaj do miodu mokrej łyżeczki! Pierwsze spowoduje, że po jakimś czasie miód wciągnie wilgoć jaka jest w powietrzu, a drugie to bezpośrednie dostarczenie wody do miodu, w obu przypadkach może to się skończyć nawet sfermentowaniem miodu, a taki miód nie nadaje się do spożycia.
  3. Nie zostawiaj miodu na słońcu. Jeśli na mocnym słońcu zostawimy słoik skrystalizowanego miodu to po jakimś czasie zacznie się on rozpuszczać. Niestety rozpuszczanie miodu w taki sposób to bardzo niedobry pomysł. Może nie tylko doprowadzić do przegrzania miodu ale także w wyniku działania promieni słonecznych znacznie przyspieszyć rozkład substancji biologicznie czynnych zawartych w miodzie. Podobnie jak przy przegrzaniu objawem może być rozwarstwianie się miodu i to, że pozostanie on na stałe płynny.
  4. Nie zostawiaj metalowej łyżeczki w miodzie, oraz nie trzymaj go w metalowych pojemnikach. Choć nie jest prawdą, że miód może stracić swoje właściwości po krótkim kontakcie z metalem, to jednak zostawienie łyżeczki na dłużej, lub co gorsza trzymanie miodu w metalowym pojemniku może spowodować, że nabierze on metalicznego posmaku, a w miodzie powstaną szkodliwe dla zdrowia związki. Zdecydowanie najlepsze do przechowywania modu są naczynia szklane.
  5. Nie zostawiaj miodu otwartego. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech różnych rodzajów miodów jest ich niepowtarzalny aromat. Aby zachować go na dłużej należy pamiętać o tym, aby zawsze po użyciu szczelnie zamykać słoik z miodem. Miód bardzo szybko i skutecznie wchłania otaczające go aromaty, dlatego pozostawiony dłużej bez zamknięcia zacznie pachnieć tak jak otaczające go produkty.

Miód pszczeli jest produktem który w odpowiednich warunkach nie poddaje się łatwo czasowi. Dowodem na to jest słoik miodu który odnaleziono w Egipcie, w grobowcu samego Tutenchamona. Stał się on przedmiotem badań naukowców którzy po zbadaniu stwierdzili, że co prawda ze słoika ulotnił się aromat to jednak miód wciąż nadawał się do spożycia! Po 3500 lat! Stało się tak ponieważ klimat grobowca sprzyjał przechowywaniu miodu, było tam ciemno sucho i zimno. Mimo wszystko nie zalecamy trzymania miodu aż tak długo…